مصالح ساختمانی

انواع شن

خرید انواع شن،استعلام قیمت انواع شن

انواع شن

همانطور که در مطلب اخیری که با عنوان ماسه منتشر شد, مطالعه کردید. به طور مفصل به ماسه و انواع آن و مختصری نیز به شن پرداختیم. حال در این متن به صورت ویژه تر به انواع شن و کاربردهای شن میپردازیم. همانطور که میدانید با توجه به بستر سازی و فراهم کردن شرایط مناسب برای خرید و استعلام قیمت انواع مصالح ساختمانی به آسانی توسط شرکت ماندگار تجهیز طلایی, شما نیز میتوانید اگر قصد خرید انواع شن و یا استعلام قیمت شن را دارید با یک تماس با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

خرید انواع شن،استعلام قیمت انواع شن

خرید انواع شن،استعلام قیمت انواع شن

تعریف شن

سنگدانه درشت یا به اصطلاح شن(Gravel) یک تجمع سست از قطعات سنگ است که به طور طبیعی در سراسر جهان در نتیجه فرآیندهای زمین شناسی رسوبی و فرسایشی رخ می‌دهد. این ماده همچنین در مقادیر زیاد به صورت تجاری به عنوان سنگ خرد شده تولید می‌شود. شن بر اساس محدوده اندازه ذرات طبقه بندی می شود و اندازه آن از قطعات گرانول تا تخته سنگ متغیر است. جلوتر به معرفی انواع شن و نحوه تأمین آن ها میپردازیم مارا تا پایان متن همراهی کنید.

انواع شن

شن ها را نیز مانند ماسه می‌توان بر اساس معیارهای زیادی دسته بندی کرد. به طور کلی شن ها را در دو دسته شن طبیعی و شن مصنوعی دسته بندی می‌کنند. همانطور دسته بندی از لحاظ ابعاد و چگالی برای شن نیز رایج است.

 • شن طبیعی

از طبیعت مانند حاشیه رودخانه ها به دست آمده و در اثر گذر زمان و سایش، گرد شده و دارای سطوح صاف و صیقلی می شود. به این نوع از شن‌ها، شن‌های به اصطلاح گرد گوشه یا طبیعی گفته می شود.

 • شن مصنوعی

شن هایی هستند که از محصولات جانبی فرآیندهای صنعتی یا خردایش مصالح بازیافتی تشکیل می‌شوند. علت ایجاد خط تولید شن مصنوعی به علت تقاضا و کاربرد زیاد این محصول است که از کاربرد های این محصول پر استفاده اشاره میشود.

خرید انواع شن،استعلام قیمت انواع شن

خرید انواع شن،استعلام قیمت انواع شن

از انواع شن میتوان به دسته بندی های دیگر از نظر استفاده آن در صنعت اشاره کرد:

 • شن شسته و دوبارشور

اکثر سنگدانه‌های درشت، دارای مواد ریز، مانند رس و یا گرد و خاک حاصل از فرآیند سنگ‌شکنی به همراه بافت زبر اند. وجود مواد ریز بر روی شن باعث کاهش کارآمدی آن می‌شود. به منظور تولید شن با کیفیت و تمیز، آن را طی فرآیند دقیق شست و شو می‌دهند تا مواد ریز موجود بر روی شن از بین برود. به شن حاصل از این فرآیند، شن شسته گفته می‌شود. شن‌های شسته به دلیل سطح صاف‌تر و تمیز تر، در مخلوط سیمانی چسبندگی را فزایش می‌دهند از این رو باعث بهبود کیفیت می‌شوند و دارای محبوبیت بالایی می‌باشند. شن‌های دوبار شور، دو مرتبه در معرض فرآیند شست و شوی شن قرار می‌گیرند و تقریبا مقدار مواد ریز در آن‌ها به صفر می‌رسد.

 • شن شکسته

شن شکسته، یکی از سنگدانه‌های پرکاربرد و اصلی‌ترین جایگزین شن طبیعی است. این نوع شن از خرد شدن سنگ‌های گرانیت، آهک، دولومیت و دیگر سنگ‌های استخراج شده از معدن می‌باشند. در صورتی که امکان دسترسی به شن طبیعی وجود نداشته باشد، شن شکسته گزینه مناسبی برای جایگزینی خواهد بود. شکل شن شکسته لبه تیز و دارای بافت زبر است.

 • شن نخودی

شن نخودی، یکی از انواع شن‌های گرد و ریز با بافت صاف و نرم است. این شن به طور معمول از هوازدگی سنگ‌های اطراف رودخانه تشکیل می‌شود. به شن نخودی، سنگ نخودی و یا سنگ‌ریزه نیز گفته می‌شود.

 • شن بادامی

یکی دیگر از انواع سنگدانه‌های درشت  که از منابع طبیعی مانند معادن یا بستر رودخانه استخراج و فرآوری می‌شود، شن بادامی است. ابعاد شن‌های بادامی بین ۱۲ تا ۲۵ میلی متر است. بادامی یا نخودی، عنوانی است که به دلیل ابعاد سنگدانه‌ها به آن‌ها داده شده است.

کاربرد ها و محل استفاده انواع شن

سنگدانه‌های درشت یا همان شن ها از مصالح پرکاربردی هستند که برای ساخت بتن، فونداسیون (بسترسازی)، راه‌سازی (زیر سازی و روسازی)، محوطه‌سازی، زهکشی، پرکنندگی، پوشش بام، تصفیه آب، پرداخت و آماده‌سازی سطوح مورد استفاده قرار می‌گیرند. به طور دسته بندی نیز میتوان کاربرد شن را تفکیک کرد:

 • مصالح ساختمانی
 • محوطه سازی و طراحی فضای باز
 • کنترل فرسایش
 • مصارف کشاورزی
خرید انواع شن،استعلام قیمت انواع شن

خرید انواع شن،استعلام قیمت انواع شن

عوامل موثر بر قیمت و انتخاب انواع شن

برای معرفی مهم‌ترین مشخصات تاثیرگذار در انتخاب و قیمت انواع شن مناسب برای کاربری مورد نظر میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اندازه
 • شکل
 • بافت (میزان صیقلی یا زبری سطح ذرات)
 • وزن (نسبت وزن نسبت به حجم ذرات)
 • سختی
 • فاصله‌ی حمل  از معدن

شرایط نگهداری از شن

به طور کلی، شرایط نگهداری شن‌ها باید به گونه‌ای باشد که ذرات ریز و درشت از یکدیگر جدا نشوند. شن‌های با حداکثر اندازه 38 میلی‌متر یا کمتر باید در دو گروه کوچک‌تر و بزرگ‌تر از 19 میلی‌متر نگهداری شوند. این کار، امکان جدا شدن ذرات از یکدیگر را کاهش می‌دهد. شیب مخروط دپوی شن، نباید زیاد باشد. شیب زیاد باعث جدا شدن دانه‌های ریز و درشت از یکدیگر می‌شود. در محل دپوی شن، همیشه باید امکان تخلیه آب اضافی درون ذرات وجود داشته باشد.

خرید انواع شن از شرکت ماندگار تجهیز طلایی:

در انتهای این متن که آشنایی خیلی مختصر و مفیدی از انواع شن بدست آوردید, میتوان اگر قصد خرید انواع شن در اندازه های مختلف و یا استعلام قیمت شن برای مقصد های مختلف را دارید, میتوانید به آسانی یک تماس با مشاوران ما در واحد فروش ارتباط بگیرید و همچنین اگر میخواهید مصالح ساختمانی دیگر از جمله در تمامی مراحل سفت کاری, نازک کاری و ..... را تهیه‌نمایید. شرکت ماندگار تجهیز طلایی با کمترین قیمت و بهترین کیفیت این اجناس را در اختیار شما قرار میدهد.

 • تماس تلفنی با شماره های 79402000-021 و یا 09121835042
 • ارسال پیامک از طریق پلتفرم واتس آپ و یا ارسال SMS به شماره 09121835042 و یا 09904800158
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *