سرمایشی و گرمایشی

فن کویل

فن کویل دیواری

فن کویل همان طور که از نامش پیداست از یک فن که دمنده هواست و یک کویل که مبدل حرارت می باشد تشکیل شده است، و با یک فیلتر و یک مدار کنترلی ساده ترکیب می شود، امروزه انواع مختلفی از فن کویل در بازار موجود می باشد، مانند فن کویل ایستاده، فن کویل کاستی، فن کویل توکار و ...اگر به دنبال خرید اقساطی فن کویل هستید و یا میخواهید از قیمت فن کویل توکار مطلع شوید تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

نحوه عملکرد فن کویل:

فن کویل نوعی مبدل حرارتی است که در فصول گرم سال آب سرد تولید شده توسط چیلر و مینی چیلر و در فصول سرد، آب گرم تولید شده توسط دیگ و یا پکیج درون لوله های کویل به گردش در می آورد و به وسیله فن که به این لوله ها دمیده می شود هوا را سرد و یا گرم می نماید و از طریق کانال های موجود(فن کویل توکار و یک طرفه و چهار طرفه) و یا از طریق دریچه های موجود بر روی خود (فن کویل ایستاده) هوای محیط را به دمای مورد نظر شما می رساند.

انواع فن کویل:

فن کویل دو لوله:

در شرایط کلی این دستگاه تنها دارای یک مبدل حرارتی است که به عنوان کویل سرمایشی و یا گرمایشی کاربرد دارد، این فن کویل به دلیل اینکه تنها یک لوله برای ورود آب و یک لوله برای خروج آب دارد به فن کویل دو لوله مشهور می باشد، یعنی مسیر آب ورودی به آن (آب سرد ورودی از چیلر و یا آب گرم ورودی از دیگ) و همچنین آب خروجی از آن (برگشت به چیلر و یا دیگ ) از طریق یک شیر سه راهی تغییر می نماید.

اگر به دنبال خرید اقساطی فن کویل دو لوله هستید می توانید بر روی لینک کلیک نمایید،

فن کویل چهار لوله:

گاهی با توجه به معماری ساختمان و کاربری آن نیاز به سرمایش و گرمایش با هم وجود دارد از این رو باید از فن کویل چهار لوله استفاده نمود، در داخلی این فن کویل دو لوله برای ورودی آب سرد و یا گرم به صورت مجزا و دو لوله برای خروجی آب سرد و یا گرم و باز گشت آن به داخل چرخه استفاده می شود.

اگر به دنبال خرید اقساطی فن کویل چهار لوله هستید می توانید بر روی لینک کلیک نمایید،

انواع فن کویل بر اساس نوع ساختار:

فن کویل زمینی:

فن کویل زمینی با دمش هوا به صورت عمود به محیط یکی از متداولترین انواع فن کویل در بازار می باشد، از مزایای خرید فن کویل زمینی میتوان به هزینه پایین سرویس و نگهداری و نصب ساده و آسان اشاره نمود ولی از معایب فن کویل زمینی اشغال فضا در داخل محیط می باشد.

نحوه دمش هوا در داخل فن کویل زمینی به این صورت است که هوا از زیر این دستگاه به داخل کشیده می شود و پس از عبور از بین لوله ها و عبور از فیلتر تسویه هوای محیط را سرد و یا گرم می نماید.

فن کویل زمینی پایه دار با دریچه مکش از زیر دستگاه

فن کویل زمینی پایه دار با دریچه مکش از زیر دستگاه

فن کویل دیواری:

یکی از رایجترین دستگاه ها که همانند یونیت داخلی کولر گازی می باشد بر روی دیوار نصب می شود و موجب اشغال فضا بر روی دیوار می شود، از مزایای این دستگاه میتوان به راندکان بالا نصبت به نوع زمینی و نصب آسان اشاره نمود البته از نظر قیمتی کمی گران می باشد.

اگر به دنبال خرید اقساطی فن کویل دیواری هستید می توانید بر روی لینک کلیک نمایید.

فن کویل دیواری

فن کویل دیواری

فن کویل سقفی کاستی:

یکی از متنوع ترین انواع فن کویل می باشد که به صورت فن کویل سقفی یک طرفه، فن کویل سقفی چهار طرفه و فن کویل سقفی 360 درجه در بازار به فروش می رسد، از مزایای خرید اقساطی فن کویل کاستی می توان به اشغال فضای کم و زیبایی آن اشاره نمود و از معایب آن می توان به هزینه بالا در سرویس و نگهداری و کیفیت پایین فیلتر کردن هوای در داخل محیط اشاره نمود.

فروشگاه فن کویل ماندگار تجهیز طلایی

فروشگاه فن کویل ماندگار تجهیز طلایی

فن کویل سقفی توکار:

یکی از ارزان ترین مدل های فن کویل در بازار می باشد که به صورت یک کاست در داخل سقف کاذب نصب می شود ، دلیل ارزان بودن این نوع از فن کویل دسترسی کم برای سرویس و نگهداری به دلیل قرار گرفتن در داخل سقف کاذب می توان اشاره نمود، می توان به واسطه کانال کشی در داخل محیط دلخواه هوای تازه را به واسطه آن به مناطق مختلفی ز محیط ارسال نمود.

اگر به دنبال خرید اقساطی فن کویل سقفی توکار هستید می توانید بر روی لینک کلیک نمایید.

خرید داکت اسپلیت به صورت نقد و اقساط، استعلام قیمت داکت اسپلیت و قیمت کولر گازی با یک تماس،خرید اقساطی کولر گازی/خرید اقساطی داکت اسپلیت

خرید داکت اسپلیت به صورت نقد و اقساط، استعلام قیمت داکت اسپلیت و قیمت کولر گازی با یک تماس،خرید اقساطی کولر گازی/خرید اقساطی داکت اسپلیت

جدول نوع و ظرفیت تولیدی سرمایش و گرمایش انواع فن کویل:

نوع فن کول

ظرفیت هوادهی

ظرفیت سرمایشی

ظرفیت گرمایشی

صدای تولیدی

زمینی

150 - 900

0.9 -0.7

1.9 - 18.2

24 - 48

دیواری

250 - 600

1.7 -4.5

2.2 - 6.3

20 - 40

سقفی کاستی

300 - 1500

2.2 -6.3

3.1 - 17.6

28 - 50

سقفی توکار

200 - 2000

6.1 -19.9

2.4 - 23.4

29 - 53

اگر به دنبال خرید چیلر تراکمی 20 تن هستید و یا میخواهید از قیمت چیلر تراکمی 60 تن تبرید در هر لحظه با خبر شوید میتوانید به راحتی با یک تماس با تلفن های 79402000-021 و یا 09121835042 خرید اقساطی چیلر خود را از ماندگار تجهیز طلایی انجام دهید و از کیفیت و قیمت خرید خود مطمئن باشید.

فروش انواع چیلر ایرانی و چیلر های خارجی با تنوع برند و مدلهای مختلف از کمپرسور

اجزای سازنده یک فن کویل:

مبدل حرارتی:

اصلی ترین بخش به اعتقاد ما در هر فن کویل مبدل حرارتی می باشد،در واقع نوعی کویل فین پلیت (Fin & Tube) با لوله هایی از جنس مس به قطر 3.8 اینچ و فین هایی از جنس آلومینیوم موجدار می باشد، این فن ها دارای پوشش ضد خوردگی هیدروفیلیک  یا Blue Fin هستند.

الکترو فن:

شامل الکتروموتوری است که به دو صورت تک فاز  از نوع AC که می تواند به صورت عادی در سه دور مختلف کار نماید و مدل EC که قابلیت تغییر و کنترل دور موتور را دارد دسته بندی می شوند.

مدل AC حداقل سه دور مختلف و فن سانتریفیوژ با تیغه های معمولاً فلزی که در مجموع باعث فرایند مکش و دهش جریان هوا در فن کویل می شوند. کم صدا بودن، راندمان هوادهی بالا و داشتن بالانس دینامیکی و استاتیکی فن از جمله آیتم های مورد توجه در ارزیابی این الکتروفن ها بشمار می روند. تعداد الکتروموتور و فن بکار رفته در فن کویل، بسته به نوع و ظرفیت هوادهی دستگاه می تواند متفاوت باشد.

فیلتر:

فیلتری از جنس آلومینیوم که قابلیت شستشو را دارد به منظور جلوگیری از ورود گرد و غبار به داخل محیط و فیلتر کردن محیط استفاده می شود.

سینی تخلیه:

هنگام فرایند تولید سرما به واسطه عبور هوای از بین لوله ها میزانی از بخار آب تبدیل به مایه می شود که این مایه به صورت طبیعی باید در کف دستگاه جمع شود و از ریختن بیرون آن جلوگیری میشود.

لوازم جانبی فن کویل:

تجهیزات جانبی در اصل لوازمی هستند که میتوانند میزان بهره وری و کارایی هر فن کویل را بالا ببرند، در ادامه ما به معرفی این تجهیزات می پردازیم:

ترموستات:

اگر میخواهید دمای اتقا به دمای مطلوب برسد این کار از طریق وسیله ای به نام ترموستات انجام پذیر می باشد، به این نحوه که ترموستات در اتاقی مد نظر وصل می شود و در ابتدا بیشینه و کمینه دما را در آن تعریف می نمایید و به وسیله این دستگاه اتاق به دمای مطلوب می رسد و دستگاه فن کویل در این دما خاموش می شود و یا دور موتور آن تغییر می نماید که به آن فن کویل اینورتر معرف می باشد.

ترموستات از نظر کارایی به دو دسته تقسیم می شوند یا به صورت دیجیتالی هستند و یا به صورت آنالوگ می باشند.

شیر تعدیل:

همواره یکی از معضلات لوله کشی برای فن کویل ها (البته بیشتر در پروژه های بزرگ و با سیستم سرمایشی-گرمایشی مرکزی) این است که عملاً دبی آب عبوری از دستگاهی که بیشترین فاصله را نسبت به چیلر یا دیگ آبگرم دارد، (بواسطۀ وجود افت فشار بیشتر) به اندازۀ تعریف شده نبوده و این چنین در فن کویل های دورتر، سرمایش و گرمایشِ مورد انتظار حاصل نمی شود.

اولین راهکاری که برای حل این مسئله تا بحال ارائه شده، طرح لوله کشی معکوس است تا به این ترتیب مجموع طول لوله کشیِ رفت و برگشت تمامی دستگاه ها با یکدیگر مساوی شده و با توجه به ایجاد افت فشار یکسان، در تمامی سیستم ها به اندازه مورد نظر جریان آب گردش کند.

اما، ایدۀ جدیدتری که بعضاً در پروژه ها استفاده می شود، بکارگیری شیرهای تعدیل است. شیرهایی که در خروجی آب از دستگاه قرار گرفته و اجازه نمی دهد سیستمی که طول لوله کشیِ کمتری دارد، بیش از نیاز خود آب برداشت کند. این چنین به اندازۀ تعیین شده، آب در تمامی فن کویل ها جریان یافته و دیگر نیازی به لوله کشی معکوس آن ها نخواهد بود.

اگر میخواهید در هنگامی که دمای اتاق به دمای مطلوب رسید از یر تعدیل برقی استفاده نمایید در این حالت ترموستات پس از خاموشی به شیر تعدیل برقی دستور می دهد تا جریان عبوری از مسیر به فن کویل را ببنندد تا آب به صورت اضافه در مسیر وجود نداشته باشد.

شیر سه راهی برقی:

در بسیاری از پروژه های مسکونی بزرگ، به دلیل وجود ضریب همزمانی مصرف، عملاً دبی آب عبوری از چیلر یا دیگ آبگرم بمراتب کمتر از مجموع دبی آب عبوری از فن کویل ها است؛ چراکه در حقیقت ظرفیت چیلر و یا دیگ آبگرم بر اساس مجموع ظرفیت یونیت های داخلی است که همزمان روشن هستند تعیین می شوند. در مواقعی که مجموع دبی آب عبوری از یونیت ها خیلی بیشتر باشد، یا طرح مداربندی اولیه – ثانویه (Primary-Secondary) در لوله کشیِ بین سیستم مرکزی (چیلر و دیگ آبگرم) و فن کویل ها لحاظ می گردد یا از شیرهای سه راهۀ برقی در خروجی هریک از فن کویل ها استفاده می شود.

عملکرد شیرهای سه راهۀ برقی به این ترتیب است که وقتی دمای اتاق به دمای تنظیم شده (توسط ترمستات اتاقی) رسید و یا به هردلیلی فن کویل خاموش شد، ترموستات به شیر سه راهه فرمان قطع جریان داده و این چنین تمام جریان آب دستگاه بای پس می شود. این گونه می توان مجموع دبی آب عبوری از واحدهای ساختمان را تقریباً معادل دبی آب عبوری از چیلر یا دیگ آبگرم تثبیت کرد؛ چراکه دیگر از فن کویلی که خاموش است جریان آبی عبور داده نمی شود.

اگر به دنبال خرید اقساطی چیلر برای پروژه عمرانی خود هستید و یا میخواهید از قیمت چیلر تراکمی در هر لحظه با خبر شوید کافیست با یک تماس با تلفن های 79402000-021 و یا 09121835042 با کارشناسان ما در ارتباط باشید و خرید خود را انجام دهید.

فروش انواع چیلر ایرانی  و چیلر های خارجی با تنوع برند و مدلهای مختلف از کمپرسور

نکات مهم در هنگام خرید فن کویل:

 • نوع: همان طور که در ابتدا اشاره کردیم فن کویل دارای انواع مختلفی می باشند مانند: فن کویل کاستی، فن کویل دیواری، فن کویل ایستاده، فن کویل سقفی توکار که باید بر اساس ماربری و مکانی که مورد استفاده قرار میگیرد انتخاب شود.
 • ظرفیت: ظرفیت فن کویل بر اساس میزان بار برودتی کل هر فضا تعیین می شود، در هنگام محاسبه ظرفیت فن کویل باید همیشه در دور متوسط را مبنای محاسبه خود قرار دهید و این محاسبه از طریق فرمول زیر امکان پذیر می باشد.

در این فرمول هر کدام از علامت ها به صورت زیر عدد گذاری نمایید:

 1. Q= بار برودتی ساختمان بر حسب (BTU/MIN)
 2. M= دبی هوای فن کویل بر حسب (CFM)
 3. CP= گرمای ویژه هوا در فشار ثابت که عددی معادل  018/0 بر حسب (BTU/ft3.°F )
 4. ΤΔ= اختلاف دمای بین هوای ورودی و خروجی فن کویل بر حسب درجه ی فارنهایت
 • سطح صدا: سطح صدا یکی از عواملی است که باید مورد توجه جدی قرار گیرد. موفقیت یا شکست پروژه ی نصب ممکن است بر سطح صدای نهایی تاثیر داشته باشد، و این عامل اغلب نادیده گرفته می شود. از دیگر عوامل موثر بر سطح صدا می توان به ارتفاع سقف، نوع ساخت و ساز سقف، اتاق های آکوستیک و به طور کلی چگونگی قرار گرفتن فن کویل و نوع موتور و فن به کار گرفته شده اشاره کرد.
 • از دیگر پارامترهای که باید در هنگام خرید فن کویل مورد نظر داشته باشید می توان به ظاهر، ابعاد، و برند دستگاه اشاره نمود زیرا برندهای خارجی فن کویل همیشه گرانتر از برندهای داخلی و یا منتاژ داخل می باشد.

نحوه خرید اقساطی فن کویل و یا استعلام قیمت فن کویل از ماندگار تجهیز طلایی:

اگر به دنبال خرید اقساطی فن کویل هستید و یا میخواهید از قیمت فن کویل دیواری تو کار مطلع شوید کافیست از یکی از راه های زیر اقدام نمایید:

 1. عضویت در سایت و ثبت سفارش خرید اقساطی فن کویل و بهرهمندی از اطلاعات بروز و نظرات مشتریان.
 2. تماس تلفنی با شماره های 79402000-021 و یا 09121835042
 3. ارسال پیامک از طریق پلتفرم واتس آپ و یا ارسال SMS به شماره های 09121835042 و یا 09904800151
 4. ارسال پیامک از طریق پلتفرم واتس آپ موجود در سایت.
بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *