مصالح ساختمانی

پوکه معدنی

انواع پوکه معدنی با کاربرد در صنعت ساختمانی ، در رنگ های سیاه قهوه ای و خاکستری

یکی از با ارزش ترین سنگ ها که کاربرد فراوانی دارد پوکه معدنی می باشد، این سنگ که از تشکیل مواد مذاب بدست می آید پیشینه ای دیرینه دارد، اگر به دنبال خرید انواع پوکه معدنی قروه هستید و یا می خواهید از قیمت انواع پوکه معدنی قروه با خبر شوید تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

پوکه معدنی چیست:

یکی از سنگ های آتشفشانی می باشد که در داخل آن مواد معدنی مانند آهن، آلومینیوم، منیزیم، گلسیم و سدیم وجود دارد و منافضی که در داخل و روی سطح پوکه معدنی وجود دارد به دلیل خروج هوای داخل مواد مذاب آتشفشانی پس از سرد شدن به صورت طولانی به وجوئد آمده است، 

پوکه معدنی بر خلاف دیگر سنگ ها که دارای وزن بالایی هستند وزن چندانی ندارد و در اندازه های مختلفی یافت می شود، از بهترین پوکه معدنی ها در ایران می توان به پوکه معدنی قروه اشاره نوود که دارای مقاومت بسیار بالایی می باشد.

نحوه ساخت و تشکیل پوکه معدنی:

همیشه در لایه های زیرین زمین به دلیل وجود دمای بالا سنگ ها به صورت مذاب و یا ماگما وجود دارند، در داخل ماگما علاوه بر مواد معدنی که از ذوب سنگ ها وجود دارد گازهایی هم چون دی اسکسید گوگرد، بخار آب و دی اکسید کربن وجود دارد.

این ماگما چون چگالی آن از سایر سنگ هایی که در بستر زمین وجود دارد کمتر است خود را از طریق دهانه های آتشفشان به بالا می کشد و بخه صورت فوران های گدازه ای به وجود می آید.

ماگمایی که حالا در روی سطح زمین آمده به سرعت سرد می شود و از حالت مایه به جامد تغییر شکل می دهد و این گازهایی که در داخل آن وجود داشت با خارج شدن از سطح سنگ باعث به وجود آمدن حفره های متعددی می شوند که همین حفره ها باعث می شود وزن سنگ پوکه معدنی به شدت کمتر از سایر سنگ ها باشد.

ویژگی های پوکه معدنی:

 1. پوکه معدنی از نظر رنگ در طبیعت و در داخل معادن می توان به رنگ های سفید، سیاه، خاکستری و قهوه ای وجود دارد و در داخل این سنگ ها املاح و مواد معدنی متفاوتی یافت می شود.
 2. ویژگی های ظاهری که در انواع پوکه معدنی وجود دارد دارای ظاهری متخلخل و بافتی اسفنجی مانند است که همین ویژگی باعث کاهش وزن در داخل ای سنگ شده است
 3. از دیگر ویژگی این سنگ می توان به تحمل دمای بالا اشاره نمود و از این سنگ می توان به عنوان یک عایق حرارتی مناسب استفاده نمود.
 4. این سنگ عایق خوبی برای صدا نیز می باشد به دلیل وجود حفره هایی در داخل این سنگ ارتعاشات تولید شده از طریق صدا در داخل این منافذ میپیچد و کم می شود.
 5. وجود املاح و مواد معدنی گوناگون در داخل پوکه معدنی که به دلیل ذوب سنگ های گوناگون به وجود امده است.
 6. از پوکه معدنی می توان برای جلوگیری از تجمع حشرات و موریانه ها استفاده نمود.
 7. پوکه معدنی در برابر رطوبت نیز عایق بسیار مناسبی است.
 8. تحمل فشار بالا در برابر فشارهای خارجی وارده بر روی آن نیز یکی دیگر از ویژگی های موجود در پوکه معدنی می باشد.

انواع پوکه معدنی:

عدسی:

سایز این پوکه در حدوده 10 الی 15 میلیمتر می باشد، از پوکه معدنی عدسی در ساخت بلوک سیمانی سبک و نیز ساخت دیوارهای ساختمانی استفاده می شود و در صنعت ساختمان نیز استفاده فراوانی دارد.

بادامی:

از جمله مواد استفاده از نوع بادامی در صنعت ساختمان می توان استفاده در شیب بندی پشت بام و کف ساختمان نام برد، موارد استفاده از نوع بادامی بیشتر از نخودی و عدسی می باشد و قیمت پوکه معدنی بادامی از سایر انواع خود کمتر می باشد.

فندوقی:

این نوع از پوکه معدنی همانند نوع بادامی در شیب بندی کف و سقف استفاده می شود و همچنین برای عایق بندی کردن فضای بین دیوارهای از نوع فندوقی استفاده بسیاری می شود.

نخودی:

از ویژگی های نوع نخودی میتوان به مقاومت بالا این سنگ در برابر فشار یاد کرد و همچنین از آن برای عایق کردن دیوارها و کف در برابر حرارت و صدا استفاده بسیارز می شود.

پوکه سیاه:

استخراج این نوع از پوکه معدنی در معادن روباز انجام میپذیرد، یکی از رایجترین نوع پوکه معدنی سیاه میتوان به سنگ پا اشاره نمود، این نوع پوکه در برابر فشار و دما مقاومت بالایی دارد و از آن در ساخت دیوارهای تنور، شیب بندی پشت بام ها و کف ساختمان و در ساخت نمای بیرونی از آن استفاده می شود.

اگر به دنبال خرید بلوک سیمانی سبک هستید و یا میخواهید اقدام به خرید آجر فشاری برای ساختمان خود نمایید کافیست با یک تماس با تلفن های 79402000-021 و یا 09121835042 به راحتی مصالح ساختمانی خود را به صورت نقد و اقساط از ما خرید نمایید

پوکه صنعتی لیکا:

یکی از موادی است که از طریق فراوری مواد در صنعت به وجود می آید، در کارخانه ابتدا خاک رس را با آب مخلوط می کنند تا خمیری بدست آید، و سپس آن را وزن دارد می نمایند، پس از وزن دهی آن را از آسیاب غلطکی عبور می دهندو بعد در کوره آن را خشک می نمایند.

ماده که بدست می آید نهایتا در کوره در دمای 1200 درجه سانتیگراد پخته می شود و محصول نهایی دانه هایی گرد با سطحی زبر و رنگ قهوه ای می باشد.

دلایل استفاده از پوکه صنعتی:

 1. وزن پایین.
 2. عایق مناسب حرارت و صدا
 3. مقاومت بالا در برابر حرارت
 4. شکل گرد و مناسب

موارد استفاده از پوکه معدنی در صنایع مختلف:

ساختمان:

با رشد جمعیب و ساخت برج ها با طبقات زیاد یکی از فاکتورها در ساخت این برج ها داشتن وزن کم و مقاومت بالا می باشد که این از طریق استفاده از پوکه معدنی در ساخت بلوک سیمانی سبک و یا ساخت بلوک هبلکس و ...قابل انجام می باشد.

پوکه معدنی به دلیل داشتن مقاومت بسیار بالا در برابر فشار و حرارت و همچنین داشتن ویژگی عایق صدا و حرارت بسیار از آن در صنعت ساختمان در ساخت دیوارها ، سقف ها و شب بندی کف پشت بام و کف خانه استفاده می شود.

کشاورزی:

همان طوز که در ابتدا گفتیم پوکه معدنی دارای مواد معدنی گوناگونی است، استفاده از آفت کش ها و کودهای شیمیایی باعث صدمات به محصولات می شود ولی استفاده از پوکه معدنی در کشاورزی هم باعث می شود که حشرات و آفات از گیاهان دور شوند و هم مواد مورد نیاز را به گیاهان می رساند و هم باعث جلوگیری از هدر رفت آب در صنعت کشاورزی می شود.

صنعت:

به دلیل تحمل بالا در برابر حرارت از پوکه معدنی د صنایع ریختگری و متالورژی استفاده فراوان می شود.

تصفیه آب:

از پوکه معدنی به منظور جلوگیری از رشد جلبک در آب و حذف باکتری های مضر و فیلتراسیون آب استفاده می شود.

سایر صنایع:

در صنعت نساجی، در ساخت سد و در صنایع پزشکی از پوکه معدنی استفاده فراوانی می شود.

فراورده های تولیدی از پوکه معدنی:

 1. ساخت انواع بلوک سیمانی سبک و بلوک هبلکس
 2. تولید سیمان و مصالح ساختمانی
 3. ساخت پنل های دیواری و سقفی سبک 
 4. سنگ پا
 5. ساخت و تولید آجر سبک.

ویژگی های پوکه معدنی خوب:

 • میزان تخلخل بالا
 • مقاومت بالا در درجه سختی بالا
 • وزن کم و چگالی کم
 • میزان مواد معدنی و املاح در پوکه معدنی

قیمت پوکه معدنی:

قیمت پوکه معدنی بر اساس منطقه ای که از آنجا استخراج می شود، میزان مواد معدنی موجود در آن، میزان تخلخل و وزن و سایر ویژگی ها قیمت گذاری می شود از این رو اگر به دنبال خرید پوکه معدنی خوب هستید ما به شما پیشنهاد می کنیم از پوکه معدنی قروه استفاده نمایید که هم دارای وزن بسیار کم و هم دارای مقاومت بسیار بالا در برابر فشار و حرارت می باشد.

نحوه خرید پوکه معدنی قروه و یا استعلام قیمت پوکه معدنی قروه از ماندگار تجهیز طلایی :

اگر به دنبال خرید پوکه معدنی هستید و یا میخواهی از قیمت پوکه معدنی و دیگر مصالح ساختمانی در هر لحظه با خبر باشید می توانید از یکی از راه های زیر اقدام نمایید:

 1. عضویت در سایت و ثبت سفارش خرید پوکه معدنی قروه و یا خرید اقساطی مصالح ساختمانی و بهرهمندی از اطلاعات و نظرات مشتریان.
 2. تماس تلفنی با شماره های 79402000-021 و یا 09121835042
 3. ارسال پیامک از طریق پلتفرم واتس آپ و یا ارسال SMS به شماره های 09121835042 و یا 09904800158
 4. ارسال پیامک از طریق پلتفرم واتس آپ موجو در سایت.
بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *