سرمایشی و گرمایشی

کمپرسور داکت اسپلیت

شکل کمپرسور اسکرال در چیلر تراکمی

کمپرسور داکت اسپلیت چیست؟

امروزه یکی از سیستم های سرمایشی و گرماشی پر استفاده در بازار داکت اسپلیت می باشد، آشنایی با اجزای تشکیل دهنده داکت اسپلیت یکی از مواردی است که ما قبل تر در ماندگار تجهیز طلایی به آن اشاره کرده ایم،یکی از مهمترین اجزای تشکیل دهنده داکت اسپلیت کمپرسور می باشد،اگر به دنبال خرید کمپرسور داکت اسپلیت هستید و یا می خواهید از قیمت داکت اسپلیت و کمپرسور با خبر باشید تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

کمپرسور داکت اسپلیت چیست؟

متراکم کننده یا کمپرسور برای متراکم سازی و فشرده کردن انواع گاز در سیکل تبرید می باشد، اصلی ترین قسمت در هر داکت اسپلیت کمپرسور می باشد که از دو لوله مکش و رانش تشکیل شده است.

شکل کمپرسور روتاری

شکل کمپرسور روتاری

دسته بندی کمپرسور از نظر برق مصرفی:

 • تک فاز 
 • سه فاز

کمپرسور تک فاز:

 • کمپرسورها تا ظرفیت حداکثر 42000 بسته به ظرفیت فیوز و محل نصب و نوع موتور قابل استفاده می باشد.

کمپرسور سه فاز:

 • داکت اسپلیت های 48000 و بیشتر به دلیل محدودیت ظرفیت فیوز محل نصب تنها به صورت سه فاز قابل اراده می باشد، البته برخی موارد هستند که داکت اسپلیت های 36000 و 42000 در برخی برندها به صورت سه فاز نیز در بازار به فرشو می رسد

اگر به دنبال خرید چیلر تراکمی 20 تن هستید و یا میخواهید از قیمت داکت اسپلیت 24000 با خبر شوید می توانید تنها با یک تماس با تلفن های 79402000-021 و یا 09121835042 تماس حاصل فرمایید، کارشناسان ما آماده پاسخگویی و مشاوره رایگان هستند.

دسته بندی کمپرسور از نظر عملکرد:

اسکرال:

 • کمپرسور حلزونی یا کمپرسور اسکرال یکی از جدیدترین انواع کمپرسور داکت اسپلیت می باشدف در داخل این کمپرسور دو بخش مارپیچ وجود دارد که یکی از آنها به صورت ثابت و دیگری متحرک می باشد.
 • حرکت مارپیچ حلزونی متحرک باعث متراکم سازی گاز می شود، بیشترین بازده در بین کمپرسورها متعلق به نوع اسکرال می باشد؛ از ویژگی های این کمپرسور می توان به طول عمر بالا آن اشاره نمود و در داکت اسپلیت 24000 به بالا مورد استفاده قرار میگیرد.

روتاری:

 • در این کمپرسور تیغه ها به صورت 360 درجه در حال گردش هستند، این گردش باعث افزایش فشار در گاز می شود، از کمپرسور روتاری در مناطق شمال غرب و شمالی کشور استفاده می شود برق مصرفی این کمپرسور از نوع پیستونی کمتر و از کمپرسور اسکرال بیشتر می باشد.
 • از کمپرسور روتاری در داکت اسپلیت 24000 و داکت اسپلیت 30000 استفاده می شود ، این ظرفیت بالا جنبه اقتصادی دارد و در ظرفیت های بالاتر از کمپرسور اسکرال استفاده می شود.

پیستونی:

 • فشرده سازی گاز در این کمپرسور از طریق روش پیستونی سیلندری می باشد و سیستم کار این کمپرسور مشابه کار پیستون و سیلندر ماشین می باشد و با هر رفت و برگشت پیستون گاز متراکم می شود.
 • میزان برق مصرفی در کمپرسور پیستونی بالاست و باید گفت داکت اسپلیت هایی که در آن از کمپرسور پیستونی استفاده شده است هزینه برق زیادی بر دوش خریدار می گذارد.

دسته بندی کمپرسور از نظر برق مصرفی:

از نظر میزان برق مصرفی در کمپرسورها این دستگاه به سه دسته زیر تقسیم می شوند، همراه ما باشید تا به بررسی هر دسته بپردازیم:

 • کمپرسور دور ثابت.
 • کمپرسور اینورتر
 • کمپرسور شبه اینورتر.

دور ثابت:

این نوع از کمپرسورها فقط دو حالت دارند یا خاموشهستن و یا روشن، در هنگام روشن شدن اولیه میزان برق مصرفی این کمپرسورها بالا می باشد، از مدل های معروف کمپرسور دور ثابت می توان به نوع پیستونی اشاره نمود که فقط برای استفاده در مناطق گرمسیر که تعرفه مصرف برق پایین است به صرفه می باشد.

شبه اینورتر:

این نوع از کمپرسورها فقط در زمان استارت که پیک مصرف بالا هست میزان برق بالایی مصرف می نمایند، این کمپرسورها فقط بر روی کاغذ نتیجه خوبی دارند و در عمل نوع  شبه اینورتر جواب گویی مناسبی ندارد.

اینورتر:

این کمپرسورها که به نام کمپرسور دور متغیر نیز معرف هستند یکی از پر فروشترین نوع کمپرسور در بازار را تشکیل می دهند، این نوع از کمپرسورها یک ایراد بزرگ دارند و آن هم حساسیت به نوسانات برقی است و به دلیل عدم وجود لوازم یدکی حساسی منانند برد الکتریکی دستگاه اینورتر معمولا با مشکلات جدی در حوزه خدمات پس از فروش روبرو می شوند.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهی در مورد “کمپرسور داکت اسپلیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *