سرمایشی و گرمایشی

فن کویل چیست؟

انواع مدل های فن کویل با برترین برندهای داخلی و خارجی

یکی از دستگاه های مهم در هر ساختمان برای تامین هوای سرد و گرم فن کویل می باشد، این دستگاه همان طور که از نامش پیداست از دو قسمت اصلی تشکیل شده است، فن یا دمنده هوا که وظیفه انتقال هوای سرد و یا گرم به داخل محیط را بر عهده دارد و کویل تشکیل شده، اگر به دنبال خرید اقساطی فن کویل هستید و یا میخواهید از قیمت فن کویل خارجی و یا ایرانی باخبر باشید تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

نحوه عملکرد فن کویل:

همانطور که گفتیم فن کویل ها عضوی از خانواده HVAC یا دستگاه تهویه مطبوع به شمار می روند و در حال حاضر از پرفروشترین دستگاه های تهویه مطبوع به شمار می روند، فن کویل ها در فصل گرما آب سرد تولید شده از چیلر و یا مینی چیلر و در فصول سرد آب گرم تولید شده توسط پکیج و یا موتور خانه یا دیگ به داخل خود می فرستند و با عبور هوا از داخل آن باعث سرد و یا گرم شدن محیط اطراف خود می نمایند.

این آب سرد یا گرم از طریق سیستم لوله کشی دو لوله و یا چهار لوله به داخل دستگاه ارسال می شوند که در ادامه نحوه کار فن کویل دو لوله و چهار لوله و تفاوت آنها را بررسی می نماییم.

ساختار یک کویل:

در واقع کویل را میتوان به شکل یک رادیاتور ماشین تجسم نمود ولی با این تفاوت که جنس لوله های آن از جنس مس می باشد (انتقال حرارت از فلز مس بسیار بالاتر و بهتر است) و وقتی آب گرم مثلا 50 تا 60 درجه که از داخل موتور خانه یا دیگ به داخل کویل آمده جریان می یابد فن که در پشت آن قرار دارد باد را به این لوله ها می دمد و باعث افزایش دمای محیط اطراف خود می شود و یا وقتی آب سرد 5 تا 10 درجه که از مینی چیلر و یا چیلر تامین شده به داخل می آید باعث کاهش دمای محیط می شود.

انواع فن کویل از نظر ظاهر

 1. دیواری
 2. کاستی
 3. زمینی بالازن و یا روبرو زن
 4. سقفی توکار
 5. سقفی روکار

فن کویل دیواری : 

مدل دیواری بسیار شبیه به یونیت داخلی کولر گازی می باشد، این فن کویل انتخابی مناسب برای محیط های کوچک می باشد، فن کویل دیواری در ظرفیت های پایین تولید می شود و از ظرفیت 200CFM تا 800CFM در بازار موجود است و به صورت روبرو زن می باشند.

جهت خرید اقساطی فن کویل دیواری بر روی لینک کلیک نمایید.

فن کویل کاستی:

این مدل از فن کویل یکی از جذابترین نوع در بازار می باشند زیرا که اجزای این دستگاه در داخل سقف کاذب قرار میگیرد، فن کویل کاستی به صورت یک طرفه و چهار طرفه در بازار موجود است و به صورت دو لوله و چهار لوله به فروش میرسد.

فن کویل کاستی چهار طرفه: از نظر ظاهر این دستگاه چهارگوش با چهار دیمپر در چهار طرف خود می باشد و این دمپر ها از اطراف باد را به داخل محیط می دمند، مکش هوا در این دستگاه از وسط انجام می پذیرد، یکی از ایرادات این دستگاه این است که وسط سقف همیشه جای لوستر و یا چراغ است و وجود فن کویل کاستی چهار طرفه در وسط دید زیبایی ندارد و از طرفی برای قرار گیری این دستگاه در سقف کاذب باید حداقل فضای 40 سانتی متری برای آن موجود باشد که شاید باعث کوتاهی سقف و از بین رفتن هارمونی در سازه و اتاق گردد.

فن کویل کاستی چهار طرفه دارای دمپرهای اتوماتیک می باشد که می تواند باد را از زاویه 15 تا 80 درجه به محیط پرتاب نماید، از فن کویل کاستی چهار طرفه در ادارات و محیط تجاری استفاده زیادی می شود و پرتاب باد در این نوع از فن کویل بین 3.5 تا 4 متر می باشد.

فن کویل کاستی یک طرفه:این مدل همانند فن کویل کاستی چهار طرفه است با این تفاوت که باد فقط از یک سمت دستگاه به بیرون ارسال می شود، از این دستگاه در برج ها و واحدهای مسکونی استفاده زیادی می شود و محل نصب آن معمولا در گوشه ای از اتاق یا در کنار فضای محیط نصب می شود.

اگر به دنبال خرید اقساطی چیلر تراکمی 20 تن هستید و یا میخواهید از قیمت چیلر تراکمی 60 تن به بالا مطلع شوید کافیست با یک تماس با شماره های 79402000-021 و یا 09121835042 از قیمت و نحوه خرید اقساطی چیلر تراکمی مطلع گردید.

فن کویل زمینی:

یکی دیگر از فن کویل  در بازار مدل ایستاده است، این مدل به دو صورت باد را به محیط اطراف خود می دمد به صورت دمش روبرو و دمش از بالا.از تنها ایرادات خرید فن کویل ایستاده اشغال فضای محیط می باشد که باعث برهم خوردن دکوراسیون و ایجاد ناهماهنگی در محیط می شود.

فن کویل کانالی:

این فن کویل دارای ظرفیت های بالایی است و برای محیط های بزرگتر استفاده می شود ظرفیت در فن کویل کانالی از 600CFM تا 2200CFM در بازار موجود می باشد که دارای قدرت و توان بالای نیز می باشد.

اگر به دنبال خرید اقساطی فن کویل کانالی هستید بر روی لینک کلیک نمایید.

انواع فن کویل کانالی یا داکتی:

 1. سقفی توکار
 2. سقفی روکار
 3. روکار ایستاده

فن کویل سقفی توکار: این مدل از فن کویل در داخل سقف کاذب نصب می شود و در زیر آن دریچه ای برای بررسی و سرویس کردن موجود است و معمولا در پشت و یا در زیر همان دریچه برای مکش هوا به داخل دستگاه استفاده می شود، این فن کویل به دلیل نصب در سقف کاذب و وجود دریجه شاید ظاهر چندان خوبی نداشته باشد و در جلوی این دستگاه دریچه برای پرتاب باد به محیط تعبیه شده است، این فن کویل معمولا دارای صدای بالایی است و از این رو همیشه در ورودی ساختمان و یا در جایی که رفت و آمد کمتر است نصب می شود.

این دستگاه معمولا دارای یک ترموستات است که بر روی دیوار نصب می شود که برای تنظیم هوای محیط استفاده می شود که این ترموستات به صورت آنالوگ و یا دیجیتال کار می نمایند که در ادامه به آن اشاره بیشتری می نماییم.

دسته بندی فن کویل از نظر لوله کشی:

فن کویل دو لوله :

در این دستگاه دو لوله وجود دارد یک لوله برای ورود آب گرم و یا سرد و دیگری برای خروج آب گرم و یا سرد می باشد، این فن کویل نمیشود در عین حال هم از آب گرم و هم آب سرد استفاده نمود و فقط یک شیر برای ورد آب از چیلر و یا دیگ وجود دارد.

فن کویل چهار لوله:

در این دستگاه دو لوله برای ورود آب تعبیه شده است، یک لوله برای ورود آب سرد مورد نیاز از چیلر و یا مینی چیلر و یک لوله برای تامین آب گرم مورد نیاز از دیگ یا موتورخانه وجود دارد و در عین حال دو لوله برای بازگشت آب به داخل دیگ و یا چیلر قرار گرفته است.

به طور مثال اگر شما در اتاقی قرار دارید و نیاز به خنک کردن محیط می باشد آب سرد از چیلر به داخل کویل می آید و محیط را خنک می کند و در عین حال در اتاق کناری اگر نیاز به تولید هوای گرم باشد از طریق لوله تامین آب دیگر، آب گرم از موتورخانه و یا دیگ به داخل کویل می آید و محیط را گرم می نماید.

آیا فن کویل هوای تازه در محیط را تامین می نماید؟

فن کویل ها برای تامین هوای تازه به دو دسته تقسیم می شوند:

دسته اول: این فن کویل ها برای تامین هوای تازه درست نشده اند و شما برای تامین هوای تازه و مطبوع نیاز دارید که یک هواساز به سیستم تامین هوای خود اضافه نمایید،  در این مدل ترموستات کنترل با سنسورهای مخصوص  نصب می شود و این ترموستات با توجه به گرمی و یا سردی هوا میزان دمای مطبوع را برای محیط تشخیص می دهد و فن کویل به وسیله فن سرمایش و یا گرمایش را به فضا تزریق می کند.

در این سیستم نقش هواساز به این صورت است که تولید هوای تازه و فیلتر کردن آن رطوبت مورد نیاز را هم تامین میکند و بعد از آن را به شکل سرما و یا گرما توسط فن تعبیه شده به محیط انتقال می دهد.

دسته دوم: در این دسته از فن کویل ها( فن کویل کانالی) وظیفه تامین هوای تازه بر عهده دستگاه می باشد و نیازی به هوا ساز نیست و هوای تازه از پشت دستگاه پس از عبور از فیلتر تصفیه هوا به داخل محیط ارسال می شود، هرچند که کیفیت این هوا کمتر از کیفیت هوای تولید شده توسط هواساز می باشد.

اجزای سازنده یک فن کویل:

مبدل حرارتی:

اصلی ترین بخش به اعتقاد ما در هر فن کویل مبدل حرارتی می باشد،در واقع نوعی کویل فین پلیت (Fin & Tube) با لوله هایی از جنس مس به قطر 3.8 اینچ و فین هایی از جنس آلومینیوم موجدار می باشد، این فن ها دارای پوشش ضد خوردگی هیدروفیلیک  یا Blue Fin هستند.

الکترو فن:

شامل الکتروموتوری است که به دو صورت تک فاز  از نوع AC که می تواند به صورت عادی در سه دور مختلف کار نماید و مدل EC که قابلیت تغییر و کنترل دور موتور را دارد دسته بندی می شوند.

مدل AC حداقل سه دور مختلف و فن سانتریفیوژ با تیغه های معمولاً فلزی که در مجموع باعث فرایند مکش و دهش جریان هوا در فن کویل می شوند. کم صدا بودن، راندمان هوادهی بالا و داشتن بالانس دینامیکی و استاتیکی فن از جمله آیتم های مورد توجه در ارزیابی این الکتروفن ها بشمار می روند. تعداد الکتروموتور و فن بکار رفته در فن کویل، بسته به نوع و ظرفیت هوادهی دستگاه می تواند متفاوت باشد.

فیلتر:

فیلتری از جنس آلومینیوم که قابلیت شستشو را دارد به منظور جلوگیری از ورود گرد و غبار به داخل محیط و فیلتر کردن محیط استفاده می شود.

سینی تخلیه:

هنگام فرایند تولید سرما به واسطه عبور هوای از بین لوله ها میزانی از بخار آب تبدیل به مایه می شود که این مایه به صورت طبیعی باید در کف دستگاه جمع شود و از ریختن بیرون آن جلوگیری میشود.

اگر به دنبال خرید آجر فشاری زرد هستید و یا میخواهید از قیمت سیمان تیپ دو مطلع شوید کافیست با یک تماس با شماره های 79402000-021 و یا 09121835042 از قیمت و نحوه خرید اقساطی چیلر تراکمی مطلع گردید.

لوازم جانبی فن کویل:

تجهیزات جانبی در اصل لوازمی هستند که میتوانند میزان بهره وری و کارایی هر فن کویل را بالا ببرند، در ادامه ما به معرفی این تجهیزات می پردازیم:

ترموستات:

اگر میخواهید دمای اتقا به دمای مطلوب برسد این کار از طریق وسیله ای به نام ترموستات انجام پذیر می باشد، به این نحوه که ترموستات در اتاقی مد نظر وصل می شود و در ابتدا بیشینه و کمینه دما را در آن تعریف می نمایید و به وسیله این دستگاه اتاق به دمای مطلوب می رسد و دستگاه فن کویل در این دما خاموش می شود و یا دور موتور آن تغییر می نماید که به آن فن کویل اینورتر معرف می باشد.

ترموستات از نظر کارایی به دو دسته تقسیم می شوند یا به صورت دیجیتالی هستند و یا به صورت آنالوگ می باشند.

شیر تعدیل:

همواره یکی از معضلات لوله کشی برای فن کویل ها (البته بیشتر در پروژه های بزرگ و با سیستم سرمایشی-گرمایشی مرکزی) این است که عملاً دبی آب عبوری از دستگاهی که بیشترین فاصله را نسبت به چیلر یا دیگ آبگرم دارد، (بواسطۀ وجود افت فشار بیشتر) به اندازۀ تعریف شده نبوده و این چنین در فن کویل های دورتر، سرمایش و گرمایشِ مورد انتظار حاصل نمی شود.

اولین راهکاری که برای حل این مسئله تا بحال ارائه شده، طرح لوله کشی معکوس است تا به این ترتیب مجموع طول لوله کشیِ رفت و برگشت تمامی دستگاه ها با یکدیگر مساوی شده و با توجه به ایجاد افت فشار یکسان، در تمامی سیستم ها به اندازه مورد نظر جریان آب گردش کند.

اما، ایدۀ جدیدتری که بعضاً در پروژه ها استفاده می شود، بکارگیری شیرهای تعدیل است. شیرهایی که در خروجی آب از دستگاه قرار گرفته و اجازه نمی دهد سیستمی که طول لوله کشیِ کمتری دارد، بیش از نیاز خود آب برداشت کند. این چنین به اندازۀ تعیین شده، آب در تمامی فن کویل ها جریان یافته و دیگر نیازی به لوله کشی معکوس آن ها نخواهد بود.

اگر میخواهید در هنگامی که دمای اتاق به دمای مطلوب رسید از یر تعدیل برقی استفاده نمایید در این حالت ترموستات پس از خاموشی به شیر تعدیل برقی دستور می دهد تا جریان عبوری از مسیر به فن کویل را ببنندد تا آب به صورت اضافه در مسیر وجود نداشته باشد.

شیر سه راهی برقی:

در بسیاری از پروژه های مسکونی بزرگ، به دلیل وجود ضریب همزمانی مصرف، عملاً دبی آب عبوری از چیلر یا دیگ آبگرم بمراتب کمتر از مجموع دبی آب عبوری از فن کویل ها است؛ چراکه در حقیقت ظرفیت چیلر و یا دیگ آبگرم بر اساس مجموع ظرفیت یونیت های داخلی است که همزمان روشن هستند تعیین می شوند. در مواقعی که مجموع دبی آب عبوری از یونیت ها خیلی بیشتر باشد، یا طرح مداربندی اولیه – ثانویه (Primary-Secondary) در لوله کشیِ بین سیستم مرکزی (چیلر و دیگ آبگرم) و فن کویل ها لحاظ می گردد یا از شیرهای سه راهۀ برقی در خروجی هریک از فن کویل ها استفاده می شود.

عملکرد شیرهای سه راهۀ برقی به این ترتیب است که وقتی دمای اتاق به دمای تنظیم شده (توسط ترمستات اتاقی) رسید و یا به هردلیلی فن کویل خاموش شد، ترموستات به شیر سه راهه فرمان قطع جریان داده و این چنین تمام جریان آب دستگاه بای پس می شود. این گونه می توان مجموع دبی آب عبوری از واحدهای ساختمان را تقریباً معادل دبی آب عبوری از چیلر یا دیگ آبگرم تثبیت کرد؛ چراکه دیگر از فن کویلی که خاموش است جریان آبی عبور داده نمی شود.

نکات مهم در هنگام خرید فن کویل:

 • نوع: همان طور که در ابتدا اشاره کردیم فن کویل دارای انواع مختلفی می باشند مانند: فن کویل کاستی، فن کویل دیواری، فن کویل ایستاده، فن کویل سقفی توکار که باید بر اساس ماربری و مکانی که مورد استفاده قرار میگیرد انتخاب شود.
 • ظرفیت: ظرفیت فن کویل بر اساس میزان بار برودتی کل هر فضا تعیین می شود، در هنگام محاسبه ظرفیت فن کویل باید همیشه در دور متوسط را مبنای محاسبه خود قرار دهید و این محاسبه از طریق فرمول زیر امکان پذیر می باشد.

در این فرمول هر کدام از علامت ها به صورت زیر عدد گذاری نمایید:

 1. Q= بار برودتی ساختمان بر حسب (BTU/MIN)
 2. M= دبی هوای فن کویل بر حسب (CFM)
 3. CP= گرمای ویژه هوا در فشار ثابت که عددی معادل  018/0 بر حسب (BTU/Ft3.°F )
 4. ΤΔ= اختلاف دمای بین هوای ورودی و خروجی فن کویل بر حسب درجه ی فارنهایت
 • سطح صدا: سطح صدا یکی از عواملی است که باید مورد توجه جدی قرار گیرد. موفقیت یا شکست پروژه ی نصب ممکن است بر سطح صدای نهایی تاثیر داشته باشد، و این عامل اغلب نادیده گرفته می شود. از دیگر عوامل موثر بر سطح صدا می توان به ارتفاع سقف، نوع ساخت و ساز سقف، اتاق های آکوستیک و به طور کلی چگونگی قرار گرفتن فن کویل و نوع موتور و فن به کار گرفته شده اشاره کرد.
 • از دیگر پارامترهای که باید در هنگام خرید اقساطی فن کویل مورد نظر داشته باشید می توان به ظاهر، ابعاد، و برند دستگاه اشاره نمود زیرا برندهای خارجی فن کویل همیشه گرانتر از برندهای داخلی و یا منتاژ داخل می باشد.

نحوه خرید اقساطی فن کویل و یا استعلام قیمت فن کویل از ماندگار تجهیز طلایی:

اگر به دنبال خرید اقساطی فن کویل هستید و یا میخواهید از قیمت فن کویل دیواری تو کار مطلع شوید کافیست از یکی از راه های زیر اقدام نمایید:

 1. عضویت در سایت و ثبت سفارش خرید اقساطی فن کویل و بهرهمندی از اطلاعات بروز و نظرات مشتریان.
 2. تماس تلفنی با شماره های 79402000-021 و یا 09121835042
 3. ارسال پیامک از طریق پلتفرم واتس آپ و یا ارسال SMS به شماره های 09121835042 و یا 09904800151
 4. ارسال پیامک از طریق پلتفرم واتس آپ موجود در سایت.

سوالات متداول

فن کویل (Fan coil unit) چیست؟

فن‌ کویل از ابزار توزیع هوا محسوب شده و به منظور گرمایش در زمستان و سرمایش در تابستان مورد استفاده قرار می‌گیرد. آب گرم یا سرد مورد نیاز در موتورخانه توسط دیگ آب گرم یا چیلر تأمین شده و توسط پمپ و شبکه لوله‌کشی به فن‌کویل می‌رسد. هوا توسط فن از روی کویل‌های فین دار که حاوی آب گرم/سرد هستند عبور داده شده و فضای اطراف را گرم/سرد می‌کند. کنترل دما با فرمان ترموستات به فن جهت روشن یا خاموش شدن آن و براساس دمای محیط انجام می‌گیرد.

محاسن استفاده از فن کویل را نام ببرید؟

۱ – کنترل مستقل درجه حرارت هر فضا.
۲ – صرفه‌جویی در انرژی و طولانی کردن عمر چیلر از طریق خاموش کردن مقطعی فن‌کویل در فضاهای خالی (کنترل دستی یا اتوماتیک) .
۳ – نیاز به فضای کم جهت استقرار و عدم نیاز به کانال‌کشی و سقف کاذب (در انواع زمینی و دیواری).
۴ – عدم تأثیر خرابی یک دستگاه بر فضاهای دیگر.

انواع فن کویل کدامند؟

فن‌کویل در مدل‌های مختلف زمینی، دیواری، سقفی و کانالی و کاستی چهر طرفه ، کاستی یکطرفه و کاستی دو طرفه به صورت نمایان یا پنهان ساخته می‌شود. بسته به ملاحظات معماری، فضای اشغال شده و در دسترس بودن تجهیز، می‌توان از مدل‌های مختلف استفاده کرد. بطور مثال از فن‌کویل‌ کانالی که در داخل فضای سقف کاذب نصب می‌شود برای فضاهای نسبتاً بزرگ می‌توان استفاده کرد. هنگامیکه محدودیتی از نظر نصب در فضای سقف وجود داشته باشد از فن‌کویل زمینی استفاده می‌شود.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهی در مورد “فن کویل چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *